صفحه اصلي > درباره ما > جزیره لاوان 
 

جزيره لاوان در يك نگاه

الف ـ موقعيت جغرافيائي :

         لاوان جزيره اي است مرجاني و مربوط به دوره چهارم زمين شناسي و در فاصله حدود 16 كيلومتري سواحل ايران ( روبروي بندر مقام ) قرار گرفته است . موقعيت جغرافيايي اين جزيره 53 درجه طول و 26 و 50 دقيقه عرض جغرافيايي است  و داراي 20 كيلومتر طول و بين 5/4 تا 7 كيلومتر عرض  است . در حدود 45 كيلومتر مربع از قسمت غير مسكوني و نيمه سنگي جزيره در اختیار شركت ملي نفت ايران است .

 

ب ـ جمعيت :

         جمعيت بومي جزيره لاوان در حال حاضر حدود 1000  نفر مي باشد  .

 

ج ـ آب و هوا :

         درجه حرارت در تابستان بين 37 تا 45 درجه و در زمستان 25 تا 10 درجه سانتيگراد است . ميزان رطوبت نسبي در تابستان 80 تا 100 درصد و زمستان 10 تا 30 درصد و ميزان متوسط بارندگي در سال حدود 50 ميليمتر مي باشد .

 

د ـ وسيله رفت و آمد :

         هواپيما ، كشتي و قايق مي باشد .

 

هـ ـ مديريت ها و شركت هاي مستقر در جزيره :

         شركت نفت فلات قاره : در حدود 45 كيلومتر مربع از قسمت غير مسكوني و نيمه سنگي جزيره در اختیار شركت ملي نفت ايران است منطقه نفتي لاوان داراي سه حوضه نفتي فعال است كه سكوي نفتي سلمان از مهمترين آنهاست. اين سكو بزرگترين سكوي نفتي ايران است و در مجاورت فلات قاره دولت امارات متحده عربي است و حوزه نفتي مشتركي با آنها دارد.

از ديگر شركت هاي مستقر در جزيره مي توان به  شركت پخش فرآورده هاي نفتي ، مديريت شركت ملي نفتكش (‌شعبه اي از مديريت اكتشاف ) و مديريت شركت ملي حفاري اشاره نمود.