پنج شنبه ٠٧ بهمن ١٤٠٠
آرشیو عکس
گواهی نامه ها  
واحدهاي عملياتي
 

پالایشگاه نفت لاوان

پالایشگاه نفت لاوان دارای ظرفیت اسمی 50000 بشکه در روز میباشد که هم اکنون با ظرفیت 55000 بشکه در روز در سرویس قرار دارد. واحدهای موجود در این پالایشگاه عبارتند از:

1-      واحد تقطیر نفت خام

2-      واحد  تبدیل کاتالیستی

3-      واحد ایزومریزاسیون

4-      واحد بازیافت گاز مایع

5-      واحد آمین

6-      واحد گوگرد زدایی از گازوییل

7-      واحد تولید گوگرد

8-      اسکله

9-      واحد سرویسهای جانبی

 

1-      واحد تقطیر

این واحد متشکل از دو مجموعه تقطیر 1 و تقطیر 2 با ظرفیت اسمی 50000 بشکه در روز میباشد. که هم اکنون با ظرفیت 55000 بشکه در روز در سرویس قرار دارد.خوراک این واحدها از نفت خام سبک لاوان و میعانات گازی پارس جنوبی تامین میگردد. محصولات خروجی از این واحد شامل LPG، ، نفت سفید،  نفتای سنگین، نفتای سبک،  گازوییل، نفت کوره  میباشد که برخی از این محصولات  جهت بهبود در مشخصات به واحد های پایین دست ارسال می گردد.

 

2-     واحد تبدیل کاتالیستی


این واحد  متشکل از دو مجموعه تبدیل کاتالیستی 300 و 1300 می باشد که نفتای سنگین تولید شده در واحد تقطیر به این واحدها ارسال میگردد. نفتای سنگین تولید شده در واحد تقطیر پس از تصفیه در واحدهای تصفیه هیدروژنی نفتا به قسمت پلتفرمیت واحد تبدیل کاتالیستی ارسال و پس از واکنشهای کاتالیستی، بنزین پلتفرمیت با مشخصات بنزین یورو 4 تولید می گردد. ظرفیتهای این دو واحد به ترتیب برابر 797 و 857 متر مکعب در روز بنزین پلتفرمیت می باشد.

  

3-     واحد ایزومریزاسیون


هدف از این واحد جهت بهبود در عدد اکتان جهت تولید بنزین با اکتان بالاتر می باشد. نفتای سبک تولید شده در واحد تقطیر پس از تصفیه در واحد تصفیه هیدروژنی این واحد به قسمت ایزومریزاسیون ارسال و با شاخه دار شدن پارافین های خطی باعث افزایش عدد اکتان از مقدار تقریبی 65 به 87 میگردد. این واحد توانایی تولید 1093 متر مکعب در روز بنزین ایزومریت را دارد.

 

  

4-     واحد باز یافت گاز مایع


LPG  تولید شده در واحد تقطیر پس از اختلاط با LPG های تولید شده در واحد های تبدیل کاتالیستی جهت بهبود و کاهش آلودگی به این واحد ارسال میگردند. ظرفیت تولید این واحد برابر با 180 تن در روزLPG    تصفیه شده می باشد.

 

 

5-     واحد آمین


این واحد  متشکل از دو مجموعه واحد آمین 400 و 1900 جهت کاهش H2S  در گازهای خروجی از واحد های عملیاتی و مناسب ساختن این گازها جهت استفاده به عنوان سوخت گازی در واحد های عملیاتی می باشد. ظرفیت این واحد ها به ترتیب برابرNm3/hr1600 و Nm3/hr 4137 می باشد.

 

 

  

6-     واحد گوگرد زدایی از گازوییل


هدف از واحد گوگردزدایی از گازوییل، که با استفاده از کروسین (نفت سفید) و گازوئیل تولیدی از تقطیر اتمسفریک و همچنین گازوئیل تولیدی از تقطیر تحت خلا، محصولات زیر را تولید نماید:

-          سوخت جت تصفیه شده با میزان گوگرد کمتر از 40 ppm وزنی،

-          گازوئیل تصفیه شده با میزان گوگرد کمتر از 50 ppm وزنی،

-          نفتای سنگین (Wild Naphtha)

ظرفیت طراحی شده برای واحد هیدروتریتینگ 17733 بشکه در روز (97980 کیلوگرم بر ساعت) می باشد.

 

 

  

7-     واحد  تولید گوگرد


این واحد تبدیل تمامی ترکیبات سولفوردار تولیدی به سولفور مایع طراحی شده است. خوراک ورودی به واحد از واحد شیرین سازی آمین (واحد 1900) و واحد تصفیه آبهای ترش (واحد 1800) تامین می گردد.

واحد بازیافتسولفور شامل بخش های زیر می باشد:

-          بخش کلاوس

-          بخش تصفیه TAIL GAS (TGT)

-          بخش گاز زدایی از سولفور مایع

-          کوره سوزاننده

-          بازده کلی عملیات بازیافت سولفور از بخشهای بازیافتسولفور و TGT برابر با 99.5% است.

ظرفیت طراحی شده بخش  های مختلف برابر با 25 T/Dسولفور مایع بدون گاز می باشد و توانایی تولید در شرایط پایدار در محدوده 100-30% طراحی را دارد.

 

  

8-    اسکله


کلیه فراورده های تولیدی و خوراک میعانات گازی از طریق دو اسکله ی نفتی شرکت ملی نفت فلات قاره منطقه لاوان و اسکله شرکت توسط کشتی های نفتکش ارسال و یا دریافت می گردد.

 

 

 

 

9-     واحد سرویس های جانبی  (Utility)


این واحد یکی از مهمترین واحدهای پالایشگاهی بوده و به بخشهای زیر تقسیم میگردد:.

9-1 : تأمين آب صنعتی وشيرين:

جهت تامین آب صنعتی برای مصرف در واحدهای عملیاتی، تولید بخار در بویلرها و همچنین آب شرب پالایشگاه 4 عدد آبشرین ساز از نوع MED  با ظرفیت کلی 350 متر مکعب در ساعت مورد استفاده قرار میگیرد.

           9-2 :تأمين بخار:

جهت تامین انواع بخار در فشار های مختلف جهت استفاده در واحدهای عملیاتی و واحد تولید برق و آب شیرین ، 8 عدد بویلر با ظرفیت اسمی کلی 470 تن در ساعت استفاده میگردد.

 

9-3: تأمين هوای ابزاردقيق و هوایPlant:

جهت تامین هوای ابزار دقیق و همچنین هوای Plant  4 عدد کمپرسور هوا با ظرفیت کلی Nm3/hr4300 و 3 عدد خشک کن هوا با ظرفیت کلی Nm3/hr 1110در سرویس قرار دارند.

 

9- 4:تولید برق:

جهت تولید برق در پالایشگاه از چهار مولد استیمی با ظرفیت نامی کلی 28 مگا وات و چهار مولد توربین گازی با ظرفیت نامی کلی 11.5 مگا وات استفاده میگردد.

 

9-5:  واحد کاستیک:

هدف از این واحد ذخیره سازی کاستیک برای مصرف در واحدهای  پایین دست از جمله واحدهای 1300، 1500، 1600و 1700 می باشد . محلول کاستیک با دو غلظت 10% وزنی و 40 در صد وزنی در این واحد ایجاد می گردد. این واحد برای ذخیره سازی  Ton/hr  67.2 کاستیک 40% وزنی طراحی گردیده است.

 

9-6: واحد تصفیه آب ترش (Waste Water Treatment):

پساب های ترش برگشتی از واحد های پالایشگاهی جهت تصفیه  و برگشت به واحدها یا دریا وارد این واحد میگردند. این واحد دارای ظرفیت  M3/hr 317 است.

 

9-7: واحد پالیشر:

این واحد جهت تصفیه و زدودن ناخالصیهای موجود در کاندنسهای برگشتی از واحد های عملیاتی مورد استفاده قرار گرفته و مشخصات لازم جهت استفاده از این کاندنسها را بعنوان آب صنعتی فراهم می آورد. این واحد از دو قسمت  HOT  و COLD  تشکیل شده است که ظرفیت هر یک از این قسمتها به ترتیب برابر M3/hr  120 و M3/hr 182 می باشد.

 

9-8: واحد ازن:

 

برای کاهش بار میکروبی و تصفیه کامل آب دریا، جهت جلوگیری از ورود مواد زیستی و موجودات زنده به واحدهای پالایشگاهی و جلوگیری از رشد صدفها و گرفتگی مبدل های حرارتی از ماده اکسید کننده ازن استفاده می گردد. در این واحد نیتروژن از هوای ورودی استخراج شده و پس از اشباع کردن اکسیژن موجود این مجموعه گازی از داخل میدان الکتریکی با ولتاژ بالا عبور داده می شود که با این کار درصد زیادی از اکسیژن گاز ورودی به ازن تبدیل میشود.

 

 

 

 

صفحه اصلي > ادارات و واحدها > واحدهاي عملياتي 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 29732 | بازدید امروز : 2531 | کل بازدید : 4273419 | بازدیدکنندگان آنلاين : 3 | زمان بازدید : 0.08